Președintele României, Klaus Iohannis, a demisionat! Anunțul a fost făcut într-o declarație de presă la Palatul Cotroceni.

”Niciodata nu am incalcat Constitutia si e un demers pagubos. De aici, toata lumea pierde, nimeni nu castiga.

Peste putine zile, in Parlament se va vota suspendarea mea si Romania va intra in criza pentru ca se declanbseaza referendumul de demitere a presedintelui

Acest intreg demers va avea efecte in plan intern si extern, din pacate.

In plan intern, referendumul va fi unul eminamente negativ. Societatea va fi divizata, toate discutia va fi axata doar pe negativ. Intreaga societate va fi bulversata. Nu se va discuta despre prezidentialelel care vor veni, nici despre cum va merge Romania mai departe.

In plan extern, efectele vor fi de durata si foarte negative. Nu va intelege nimeni dintre partenerii nostri de ce Romania isi demite presedintele dupa ce a inceput procedura pentru alegerea noului presedinte. Vom fi efectiv de rasul lumii. 

Pentru a scuti Romania si cetatenii demisionez din functia de presedinte al Romaniai. Dumnezeu sa binecuvanteze Romania.” a declarat IOHANNIS.

Articolul precedentDANIEL BĂLUȚĂ ÎL ACUZĂ PE NICUȚOR DAN CĂ BLOCHEAZĂ LUCRĂRILE DE LA PASAJUL UNIRII
Articolul următorANCA ALEXANDRESCU, DESPRE DEMISIA LUI KLAUS IOHANNIS: ”AR ÎNSEMNA CĂ RECUNOAȘTE ACEASTĂ ÎNCĂLCARE A LEGII”