Guvernul a decis să suspende până la finalul anului ordonanța care interzicea medicilor pensionari să lucreze în spitale de stat. În acest interval, unitățile medicale trebuie să organizeze concursuri pentru ocuparea posturilor vacante.
Cu toate acestea, spitalele din provincie se confruntă în continuare cu un deficit major de personal. La Spitalul Județean din Târgoviște, mai multe secții funcționează fără specialiști, iar la urgențe situația este critică. „S-au scos posturi la concurs, dar nu s-a înscris nimeni”, a declarat purtătorul de cuvânt al spitalului, dr. Diana Popescu.
La Spitalul Județean din Pitești, problema cea mai gravă este la secțiile de ATI și psihiatrie. „Avem un singur medic angajat permanent, iar structura necesită opt medici. Apelăm la pensionari și rezidenți pentru a acoperi turele”, a precizat managerul Adrian Dumbravă.
Ultimele date arată că în spitalele publice sunt vacante peste 8.000 de posturi pentru medici, iar concursurile organizate nu reușesc să atragă candidați. Deși există o strategie pentru dezvoltarea resurselor umane în sănătate, aceasta rămâne doar pe hârtie, în lipsa unor măsuri concrete de stimulare a personalului medical.
Problemele de personal nu se limitează la sistemul sanitar. În educație, deficitul de profesori este atât de mare încât în București s-a apelat la studenți pentru a preda anumite discipline.
Sursa: Newsinn