Advertising
Revolta uriașă a bugetarilor din toată țara față de noua lege a salarizării care a adus noi tăieri

Revoltă în sectorul bugetar
Scris deRealitatea de Mehedinti
Publicat28 mai 2026, 15:10
Sursărealitatea.net
Este revoltă uriașă în întreaga țară după ce noua lege a salarizării a adus noi tăieri. Angajații din sănătate au ieșit în stradă în fața Ministerului Muncii. Sporurile scad la jumătate, unele se elimină, iar simulările arată că în final veniturile scad. Unele asistente ar putea pierde chiar și 1.000 de lei. De cealaltă parte, au protestat și angajații din vămi, care au îngreunat activitatea la nivelul punctelor de trecere a frontierei, dar și cei ai Camerei Deputaților și a Direcțiilor Finanțe Publice.
Citește și
- 15:50Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 13:51Ciprian Ciucu, audiat la DNA! Edilul, pus sub acuzare pentru luare de mită - SURSE
- 12:52Compania care deține Realitatea Plus a dat în judecată mai mulți membri CNA. PHG Media Invest cere sechestru pe averea lor
- 12:40CCR a amânat decizia privind Programul SAFE - SURSE
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News

























