Advertising
Românii pierd 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației. Noile date, cum s-a modificat valoarea banilor în ultimii doi ani

Inflație în România
Scris deRealitatea de Mehedinti
Publicat14 mai 2026, 18:07
Sursărealitatea.net
Românii pierd aproximativ 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației ridicate potrivit ultimelor date. În ultimii doi anis-a înregistrat o creștere generală a prețurilor cu 14,8%.
Citește și
- 11:59România, sub Bulgaria, în clasamentul celor mai competitive 70 de economii din lume
- 09:23UE adoptă noi reguli pentru pasagerii companiilor aeriene europene
- 09:18Războiul cu Iranul golește rezervele SUA. Stocurile de petrol, la un minim istoric
- 09:33Topul pensionarilor săraci, în România. Moldova este „lider”. Câți români sunt obligați să „se descurce” cu 1.300 de lei pe lună
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News
























