În perioada 31 decembrie – 6 ianurie 2020, jandarmii mehedințeni vor fi prezenți pentru asigurarea și menținerea ordinii publice la 15 manifestări publice organizate pe raza județului Mehedinți, la care se estimează participare numeroasă de persoane, cu prilejul trecerii în noul an, precizează Jandarmeria Mehedinți.
Pentru siguranța cetățenilor, în medie, 50 de jandarmi vor acționa zilnic atât independent, cât și în sistem integrat prin patrulări mixte, dar și patrule de jandarmi în mediul urban și rural pentru prevenirea infracțiunilor stradale și pentru descurajarea faptelor ilegale.
Jandarmii le recomandă cetățenilor ca în cazul în care sunt victime sau martorii săvârșirii unor fapte de natură antisocială să solicite sprijin prin sistemul unic de urgență 112 sau celei mai apropiate patrule de ordine publică.