Peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială, DEBLOCATE! Anunțul premierului

Peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială, DEBLOCATE! Anunțul premierului
Premierul Marcel Ciolacu a anunţat că a decis să deblocheze peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială
Premierul Marcel Ciolacu a anunţat, în şedinţa de joi a Guvernului, că în urma discuţiilor cu sindicatele şi Ministerul Sănătăţii, a decis să deblocheze peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială.
„Continuăm să venim cu soluţii pentru a reduce deficitul de personal medical din spitalele din subordinea autorităţilor locale. În urma discuţiilor cu sindicatele şi Ministerul Sănătăţii, am decis să deblocăm peste 2.000 de posturi în domeniul sanitar şi asistenţă socială. Astfel, după decizia pe care am luat-o în ianuarie când am deblocat alte 7.600 de posturi, putem spune că pentru anul acesta ne propunem să atragem aproape 10 mii de noi medici, asistente, infirmiere şi personal sanitar în spitalele publice”, a afirmat Marcel Ciolacu, la începutul şedinţei de joi a Executivului.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 12:23 - Bursa de Valori Bucureşti a deschis în scădere cu peste 1,5% prima şedinţă a săptămânii
- 12:18 - Explozia prețurilor la carburanți. Guvernul declară situație de criză pe piața țițeiului şi a produselor petroliere
- 09:16 - România, zguduită de două cutremure, luni dimineață. Ce magnitudine au avut și unde s-au resimțit
- 09:03 - Uniunea Europeană limitează fluxul de informaţii confidenţiale către Ungaria
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News











