Advertising
Țara europeană care taie taxele la pompă
13 apr. 2026, 18:38

Taxe la pompă
Sursă: realitatea.net
Bonusuri neimpozabile de până la 1.000 de euro pentru angajați
Germania ia măsuri pentru a contracara criza mondială a combustibililor, cauzată de Războiul din Orientul Mijlociu și reduce temporar taxele pe carburanți. De asemenea, Berlinul permite bonusuri neimpozabile de până la 1.000 de euro pentru angajați.
Cancelarul Friedrich Merz a declarat că ”vom simți consecințele acestui război pentru mult timp de acum înainte, chiar și după ce se va încheia”.
Totodată, oficialul susține că guvernul pe care îl conduce face tot ce stă în putere ca să contracareze efectele conflictului dar a recunoscut că resursele de care dispune pentru a face acest lucru sunt limitate.
Printre măsurile imediate se numără reducerea temporară a unei taxe pe carburanți cu 17 cenți pe litru pentru două luni.
Citește și:
- 15:51 - Grindeanu îl acuză pe Bolojan că a transformat România „într-un deșert economic", în urma unui „plan de sărăcire națională”
- 12:24 - Prețuri foarte diferite la apă, de la un județ la altul
- 10:57 - Sorin Grindeanu, atac dur după datele INS: „Te culci sănătos și te trezești mort”
- 09:34 - Rata inflației a explodat. Prețurile au crescut cu peste 10%, România este oficial în recesiune
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News














