ANDREI ȘELARU, COFONDATORUL FESTIVALULUI BEACH, PLEASE!, RISCĂ PESTE 7 ANI DE ÎNCHISOARE

ANDREI ȘELARU, COFONDATORUL FESTIVALULUI BEACH, PLEASE!, RISCĂ PESTE 7 ANI DE ÎNCHISOARE
Andrei Șelaru, zis Selly, de 23 ani, cofondatorul festivalului Beach, Please!, se confruntă cu acuzații grave de tolerare a consumului de droguri la evenimentul organizat.
Andrei Șelaru, zis Selly, de 23 ani, cofondatorul festivalului Beach, Please!, se confruntă cu acuzații grave de tolerare a consumului de droguri la evenimentul organizat.
Andrei Șelaru, cunoscut sub numele de Selly, în vârstă de 23 de ani, cofondatorul festivalului Beach, Please!, se află în centrul unui scandal ce ar putea aduce consecințe serioase. El este suspectat că a permis rapper-ului Wizz Khalifa să dețină și să consume substanțe interzise în timpul festivalului. Expertul antidrog Cătălin Țone a declarat că, în caz de vinovăție, Selly riscă să fie inclus în registrul traficanților de droguri, cu o pedeapsă de peste 7 ani de închisoare.
"Dacă are calitatea de co-fondator, așa cum a declarat oficial, dacă nu, cei care sunt fondatori sau organizatorii sau responsabilii, administratorii care au pus la dispoziție orice spațiu amenajat, să vă citesc din lege: pentru consumul de droguri, asta înseamnă backstage, înseamnă scenă, înseamnă spații, înseamnă curte, înseamnă absolut orice, până și mașina. Habitatul unei mașini, dacă aveți o imagine, că au tolerat consumul de droguri, nu trebuie să fie săvârșite. Trebuie să fie amândouă la același timp, adică punerea la dispoziție și tolerarea. Poate să fie și individual, de exemplu, numai tolerarea. Atunci se săvârșește o infracțiune, pe articolul 5 din lege, închisoare de la 2 la 7 ani și se vine la agravant în articolul 13, dacă faptul a fost săvârșită într-o activitate socială și a fost clar o activitate socială cu 80.000 de participanți la acel festival. Acum urmează ca organele să stabilească cine este responsabil de această faptă, pentru că există o responsabilizare și din punct de vedere scriptic.
Citește și:
- 10:53 - Zeci de mii de polițiști amenință că ies din sistem, după ce Bolojan a anunțat că mărește vârsta de pensionare. Sindicaliștii avertizează că România nu va mai fi protejată
- 10:40 - Un nou ciclon lovește România, vijelii puternice și frig. Când se va îmbunătăți vremea
- 10:38 - Spectacole cosmice pe cer în această primăvară. Când pot fi observate „Luna Roz” și „Luna Albastră”
- 10:36 - Alertă pe Aeroportul Otopeni. Un avion cu peste 200 de pasageri a revenit la sol după ce în cabină s-a simțit miros de ars
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News











