Declarație de forță: Donald Trump nu exclude trimiterea trupelor terestre în Iran

Declarație de forță: Donald Trump nu exclude trimiterea trupelor terestre în Iran
Președintele american Donald Trump a transmis un nou mesaj ferm în legătură cu operațiunea militară din Iran, afirmând că nu exclude desfășurarea de trupe terestre, dacă situația o va impune.
După atacurile recente care au vizat conducerea militară și politică de la Teheran, Trump a declarat că nu dorește să facă promisiuni legate de evitarea intervenției la sol.
„Nu am rețineri când vine vorba de trimiterea trupelor. Mulți președinți spun «nu vom avea soldați pe teren». Eu nu spun asta. Spun doar că probabil nu va fi nevoie, dar dacă va fi, o vom face”, a afirmat liderul de la Casa Albă.
Într-un interviu acordat publicației Daily Mail, Trump a estimat că războiul ar putea dura în jur de patru săptămâni.
Ulterior, într-o declarație pentru New York Post, acesta a sugerat că operațiunile ar putea fi finalizate mult mai rapid. „Totul merge foarte repede. Suntem înaintea programului.
Conducerea a fost practic eliminată — 49 de persoane — și ceea ce trebuia să dureze o lună s-a realizat într-o singură zi”, a spus Trump. Președintele american a mai declarat că nu este îngrijorat de eventuale acte de răzbunare din partea Iranului, inclusiv prin atacuri teroriste.
„Indiferent ce vor încerca, vom gestiona situația. Ca de fiecare dată, vom rezolva problema”, a afirmat acesta. Declarațiile sale vin într-un moment de maximă tensiune în regiune și alimentează temerile privind o posibilă escaladare majoră a conflictului.
Citește și:
- 23:01 - Călin Georgescu l‑a dat de gol pe fugarul Ghiță: „M‑am întâlnit cu el și cu alții pentru că știam că va transmite serviciilor”
- 22:48 - Televiziunea fugarului Ghiță lansează un atac la adresa lui Călin Georgescu, înainte ca acesta să vină la „Culisele Statului Paralel”, cu Anca Alexandrescu
- 22:42 - Emisiune de colecție Culisele Statului Paralel. Călin Georgescu: „Pe mine mă puteți elimina, chiar și fizic, dar se vor naște milioane de lideri”
- 20:17 - Cristian Rizea, acuzații la adresa unui controversat om de afaceri din Constanța, după un incident petrecut la Monte Carlo
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News











