Amenzi usturătoare pentru cei care lasă gunoaie pe domeniul public

Amenzi usturătoare pentru cei care lasă gunoaie pe domeniul public
Sancțiuni contravenționale în valoare totală de 180.000 lei
Polițiștii locali constănțeni au desfășurat săptamâna trecută mai multe activități specifice care au avut ca scop verificarea respectării legislației în domeniul protecției mediului și a gestionării deșeurilor.
În urma verificărilor s-au aplicat 175 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de 180.000 lei.
Printre abaterile constatate menționăm: pungi de gunoi menajer lăsate lângă cosuletele stradale, nesalubrizarea carosabilului în perimetrul șantierelor prin murdărirea drumului public cu diverse materiale/substanțe, depozitarea/abandonarea deșeurilor de orice tip pe domeniul public în alte tipuri de recipiente decât europubele (saci, cutii, bidoane), neigienizarea terenurilor afectate de vegetație crescută în exces ori depozitări de deșeuri de orice fel, pungi de gunoi menajer lăsate lângă cosuletele stradale. etc.
Totodată, oamenii legii au dispus și măsuri complementare pentru remedierea neconformităților constatate.
Sursa: Realitatea de Constanta
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
- 08:01 - Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
- 07:58 - Sentință în dosarul 10 August. Tribunalul Militar ar putea decide pedepsele pentru foștii șefi ai Jandarmeriei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News
























