Angajații din centrele de îngrijire a bătrânilor, testați pentru COVID-19

Angajații din centrele de îngrijire a bătrânilor, testați pentru COVID-19
Vizitele la centrele rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice în perioada stării de urgență sunt interzise.
În conformitate cu Ordonanța Militară nr. 8/2020, art.14, Direcția de Sănătate Publică Mehedinți asigură testarea întregului personal care deservește centrele rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice din județul Mehedinți, în scopul prevenirii apariției unor focare de infecție.
În data de 22.04.2020 au fost testați 104 angajați din aceste centre rezidențiale.
Conform Ordonanței Militare nr.8/2020, pe perioada stării de urgență, personalul centrelor de rezidență este supus măsurii de izolare preventivă la locul de muncă pe o perioadă de 14 zile, urmată ciclic de o perioadă de izolare preventivă la domiciliu, pentru aceeași perioadă. Prezența angajaților în centre se asigură în ture.
Vizitele la centrele rezidențiale de îngrijire și asistență a persoanelor vârstnice în perioada stării de urgență sunt interzise.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 14:31 - Închisoare cu suspendare pentru un bărbat care a instigat pe internet la violențe împotriva magistraților
- 08:12 - Operațiunea „JUPITER 5”: Sute de percheziții și peste 100 de persoane vizate în dosare de criminalitate economică și contrabandă
- 08:01 - Bacalaureatul continuă cu proba de evaluare a competențelor de comunicare orală într-o limbă de circulație internațională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News
























