Încep lucrările secțiunii Boița - Cornetu a Autostrăzii 1. Delegația turcă prezentă la Vâlcea

Încep lucrările secțiunii Boița - Cornetu a Autostrăzii 1. Delegația turcă prezentă la Vâlcea
Discuțiile au vizat etapele proiectului, autostrada Sibiu – Pitești și Coridorul IV Pan-European de transport
O delegație din Turcia, formată din reprezentanții asocierii câștigătoare a licitației pentru proiectarea și execuția secțiunii 2 Boița - Cornetu a Autostrăzii A1, prezentă în Județul Vâlcea.
Una dintre întâlniri a avut loc la Consiliul Județean, în prezența Prefectul județului Vâlcea, Mihai Oprea, președintelui Consiliului Județean, Constantin Rădulescu.
Discuțiile au vizat etapele proiectului, autostrada Sibiu – Pitești și Coridorul IV Pan-European de transport.
Reprezentanții asocierii Mapa Insaat Ve Ticaret Anonim Sirketi - Cengiz Insaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirketi au anunțat că deja a fost semnat ordinul de începere a lucrărilor. Durata de proiectare și execuție a tronsonului Boița - Cornetu al autostrăzii Sibiu – Pitești este de 5 ani și 6 luni. Contractul este finanțat din fonduri europene nerambursabile.
Pe traseul secțiunii Boița – Cornetu, în lungime de aproximativ 31,33 km vor fi construite: 49 de poduri și viaducte, șapte tuneluri cu lungimi cuprinse între 250 m și 1.590 m, un ecoduct pentru mamifere mari în zona localității Lazaret, se vor amplasa panouri fonoabsorbante în zonele în care traseul trece în apropiere de localități sau de arii protejate și aliniamente de arbori în dreptul localităților, pentru reținerea poluanților atmosferici.
Autoritățile vâlcene au dat asigurări că vor sprijini, în condițiile legii, desfășurarea investiției din județ, care va crea aproximativ 800 locuri de muncă.
Citește și:
- 10:17 - Omagiu pentru Mircea Lucescu. Sicirul legendarului antrenor, depus azi la Arena Națională- programul complet al ceremoniilor
- 10:13 - O nouă avertizare RO-Alert în județul Tulcea! Explozii violente s-au auzit de pe teritoriul ucrainean. 2 aeronave F-16 au fost ridicate
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News











