APIA: AJUTOR DE PESTE 39,7 MILIOANE LEI PENTRU CRESCĂTORII DE ANIMALE

APIA: AJUTOR DE PESTE 39,7 MILIOANE LEI PENTRU CRESCĂTORII DE ANIMALE
Suma se acordă de la bugetul de stat, prin Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale
Centrele Județene ale Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) efectuează plata a peste 39,7 milioane lei ca ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), anunță instituția într-un comunicat transmis AGERPRES.
Cererile de plată sunt aferente serviciilor prestate în luna septembrie 2024 și trimestrul III 2024.
Suma plătită este de 39,707 milioane de lei și se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, pentru solicitanții care au accesat această formă de ajutor de stat în conformitate cu prevederile OUG nr. 61/2023 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, cu modificările și completările ulterioare.
AGERPRES
Citește și:
- 11:13 - În plină criză economică, România riscă să fie penalizată cu 4 miliarde de euro. Bani europeni pierduți din cauza Guvernului
- 14:47 - Vremea extremă scumpește mâncarea. Fenomenul El Nino aduce un șoc economic
- 11:52 - Prețul petrolului a scăzut cu 15%. La pompă nu există diferențe
- 10:28 - Ședință de urgență la BNR: decizie crucială privind dobânda cheie
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News










