Şantierul Naval Orşova va construi două nave fluviale care vor ajunge în Olanda

Şantierul Naval Orşova va construi două nave fluviale care vor ajunge în Olanda
Acţiunile SNO înregistrează o scădere de 1,75% de la începutul anului
Şantierul Naval Orşova a anunțat joi la Bursa de Valori Bucureşti că a încheiat două contracte externe, în valoare totală de 4,06 mil. euro, pentru construcţia a două nave fluviale care vor fi livrate în Olanda.
Cumpărătorul este Rensen-Driessen Shipbuilding, iar termenele de livrare sunt decembrie 2022, respectiv februarie 2023.
Acţiunile SNO înregistrează o scădere de 1,75% de la începutul anului, pe fondul unor tranzacţii de 140.486 lei, mai arată arată datele BVB.
Șantierul este producător de nave fluviale controlat în proporţie de 91,2% de trei SIF-uri, 49,99% de SIF Transilvania (SIF3), în timp ce SIF Oltenia (SIF5) deţine 28,01% din acţiuni, iar SIF Muntenia (SIF4) are 13,17% din capitalul social.
Sursa: Realitatea de Mehedinti
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 15:14 - România, tot mai dependentă de gazul extern. Importurile au crescut masiv, pe fondul declinului extracției interne
- 12:32 - Ciobanii din Sibiu se revoltă față de acordul Mercosur
- 19:34 - România: făină ieftină, pâine scumpă. De ce produsele de bază costă mai mult decât în Spania sau Italia
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)









