Aproape 35.000 de măști pentru medicii de familie din Mehedinți și personalul căminelor de bătrâni

Aproape 35.000 de măști pentru medicii de familie din Mehedinți și personalul căminelor de bătrâni
Echipamentele de protecție vor ajunge în cursul zilei de astăzi la sediul ISU Drobeta al județului Mehedinți
Joi va sosi în județul Mehedinți cel mai mare transport de echipament de protecție. Este vorba de măști chirugicale și combinezoane.
”Aproape 35.000 de măști chirurgicale vor fi distribuite medicilor de familie și personalului care se ocupă de îngrijirea persoanelor vârstnice aflate în centrele Direcției Județene de Asistență Socială și Protecția Copilului din județul Mehedinți. De asemenea, măști chirurgicale și combinezoane vor fi repartizate către personalul medical din spitale și serviciul județean de ambulanță, precum și Inspectoratului pentru Situații de Urgență”, precizează prefectul Cristinel Pavel.
Echipamentele de protecție vor ajunge în cursul zilei de astăzi la sediul ISU Drobeta al județului Mehedinți și vor fi repartizate astfel:
MĂȘTI – 39.900 buc.:
1.CASA JUDEȚEANĂ DE ASIGURĂRI DE SĂNĂTATE (medici de familie) - 27.900
2.DGASPC Mehedinți - 7.000
3. ISU = 5.000
COMBINEZOANE - 1.410 buc.:
1.SPITALUL JUDEȚEAN DE URGENȚE TURNU SEVERIN – 1000
2.SPITALUL MUNICIPAL ORȘOVA – 20
3.CENTRUL DE TRANSFUZII – 10
4.UPU – 100
5.DSP – 30
6.ISU+SAJ – 250
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News














