Arderea necontrolată a vegetației uscate a dus la distrugerea unei biserici vechi de trei secole

Arderea necontrolată a vegetației uscate a dus la distrugerea unei biserici vechi de trei secole
Locuitorii au dat foc vegetaţiei uscate de pe un teren agricol
Arderea necontrilată a vegetației uscate a dus la distrugerea unei biserici vechi de trei secole din judeţul Arad.
Monumentul istoric a ars la începutul acestei săptămâni, în comuna Vârfurile.
Locuitorii au dat foc vegetaţiei uscate de pe un teren agricol, pentru a-l curăţa, însă flăcările s-au extins la un stejar bătrân, iar apoi la lăcaşul de cult. Biserica din lemn din localitatea Vidra era construită în anul 1724.
Inspectoratul General pentru Situații de Urgență (IGSU) atrage atenția asupra incendiilor de vegetație, după ce în ultima perioadă acestea au provocat pagube materiale importante, dar și victime, mai multe persoane au surprinse de flăcări.
Cât de periculoase pot fi incendiile de vegetație?
„Maramureș: O femeie de 70 de ani a ajuns la spital cu arsuri pe tot corpul, după ce a fost surprinsă de un incendiu de vegetaţie”
„Mureș: Aproape 30 de mașini arse la un centru de dezmembrări, în urma unui incendiu de vegetație”
„Arad: Biserică veche de trei secole, mistuită de flăcări, după ce s-a dat foc vegetaţiei uscate- IGSU
Citește și:
- 13:32 - Gheorghe Piperea aruncă bomba: „Hold-up administrativ la CNA! Decizia împotriva Realitatea Plus, un abuz”. Se cere desființarea instituției
- 13:21 - CNA analizează solicitarea de rediscutare privind retragerea licenței Realitatea PLUS, la ora 13:30
- 13:15 - George Simion: "Decizia închiderii Realitatea e motivată politic. E un atac la democrație"
- 12:35 - Audiență record pentru Realitatea PLUS după decizia CNA: Rămânem alături de voi
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News










