ELEVII DE CLASA a IV-a SUSȚIN EVALUAREA NAȚIONALĂ ÎNTRE 20 ȘI 22 MAI

ELEVII DE CLASA a IV-a SUSȚIN EVALUAREA NAȚIONALĂ ÎNTRE 20 ȘI 22 MAI
Prima probă, marți, 20 mai, la disciplina Limbă și comunicare – Limba română
Elevii de clasa a IV-a vor susține, în perioada 20 – 22 mai, Evaluarea Națională, prima probă fiind programată marți, 20 mai, la disciplina Limbă și comunicare – Limba română sau Limba română pentru minoritățile naționale, anunță Ministerul Educației.
Calendarul evaluării este următorul:
20 mai – Limbă și comunicare (Limba română / pentru minorități),
21 mai – Matematică și științe ale naturii,
22 mai – Limbă și comunicare (Limba maternă).
Ulterior, elevii de clasa a VI-a vor susține propriile evaluări începând cu 27 mai.
Testele sunt corectate la nivelul școlii, iar rezultatele nu se comunică public, nu se trec în catalog și nu se afișează. Totuși, la cererea elevului, punctajele pot fi echivalate în calificative sau note, care se pot consemna în catalog.
Scopul acestor evaluări este de a oferi o imagine clară asupra nivelului de pregătire al elevilor, urmând ca rezultatele să fie utilizate în realizarea planurilor individualizate de învățare.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 08:40 - Blocaj în negocierile cu Iranul: JD Vance spune că Teheranul a refuzat compromisurile propuse de SUA
- 08:38 - Armistițiul de Paște, încălcat de sute de ori: Kievul acuză Rusia de peste 400 de atacuri
- 20:20 - Vreme capricioasă de sărbători! Noaptea de Înviere aduce frig accentuat și instabilitate
- 20:16 - Subiectul Realitatea PLUS ia amploare majoră în presa internațională. După jurnaliștii americani, cei italieni preiau cazul deciziei CNA și trag semnalul de alarmă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News










