Sorin Cîmpeanu, despre revenirea la școală a tuturor elevilor: „Va fi o propunere” - Ce reguli speciale vor trebui respectate

Sorin Cîmpeanu, despre revenirea la școală a tuturor elevilor: „Va fi o propunere” - Ce reguli speciale vor trebui respectate
Există posibilitatea ca peste două săptămâni să fie propusă revenirea la școală a tuturor elevilor
Sorin Cîmpeanu - ministrul Educației a declarat, marți, la Realitatea PLUS, că există posibilitatea ca peste două săptămâni să fie propusă revenirea la școală a tuturor elevilor.
Întrebat ce reguli speciale vor trebui respectate la revenirea în școli, ministrul Educației a declarat: „Se vor respecta normele sanitare, distanțare fizică, purtarea măștii de protecție, aerisirea spațiilor. Toate măsurile recomandate pentru a ține sub control pandemia”.
Referitor la elevii care nu vor putea susține examenele naționale, ministrul a spus că vor exista sesiuni speciale. „Examenele naționale se vor derula cu prezență fizică. Elevii care nu vor lua notă de trecere au șansa unor reexaminări în toamnă. Cei care din motive medicale nu se vor putea prezenta la examenele naționale vor avea o sesiune specială”, a precizat ministrul.
Ministerul Educației a publicat incidența coronavirus din TOATE localitățile - UNDE merg elevii fizic la școală din 5 mai 2021 - LISTA
Citește și:
- 23:01 - Călin Georgescu l‑a dat de gol pe fugarul Ghiță: „M‑am întâlnit cu el și cu alții pentru că știam că va transmite serviciilor”
- 22:48 - Televiziunea fugarului Ghiță lansează un atac la adresa lui Călin Georgescu, înainte ca acesta să vină la „Culisele Statului Paralel”, cu Anca Alexandrescu
- 22:42 - Emisiune de colecție Culisele Statului Paralel. Călin Georgescu: „Pe mine mă puteți elimina, chiar și fizic, dar se vor naște milioane de lideri”
- 20:17 - Cristian Rizea, acuzații la adresa unui controversat om de afaceri din Constanța, după un incident petrecut la Monte Carlo
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News











