Actualitate· 1 min citire

Spitalul Județean Mehedinți are un nou aparat de depistare a infecției cu COVID-19

29 apr. 2020, 09:50
Actualizat: 29 apr. 2020, 09:50
Spitalul Județean Mehedinți are un nou aparat de depistare a infecției cu COVID-19

Spitalul Județean Mehedinți are un nou aparat de depistare a infecției cu COVID-19

Articol scris de Alina Popescu

În perioada următoare, un alt aparat Real Time PCR, de ultimă generație, pentru depistarea infecțiilor cu noul coronavirus, va ajunge la spitalul din Turnu Severin

Al doilea aparat Real Time PCR de depistare a infecţiei cu noul coronavirus a ajuns la Spitalul Județean de Urgențe din Drobeta Turnu Severin. Aparatul, în valoare de aproape 700.000 lei, a fost achiziționat cu fonduri de la Ministerul Sănătății.

Aparatul Real Time PCR pentru prelucrarea probelor SARS-COV-2 poate prelucra 30 de probe, într-un interval de 30 de minute.

În perioada următoare, un alt aparat Real Time PCR, de ultimă generație, pentru depistarea infecțiilor cu noul coronavirus, va ajunge la spitalul din Turnu Severin, printr-o donație a Agenției Internaționale pentru Energie Atomică.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate