VIDEO. Un şofer băut a lovit mortal un pieton aflat pe marginea drumului şi a doborât un stâlp de electricitate

VIDEO. Un şofer băut a lovit mortal un pieton aflat pe marginea drumului şi a doborât un stâlp de electricitate
Avea 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat
Un bărbat în vârstă de 62 de ani, din comuna Dioşti, judeţul Dolj, a decedat, duminică, în urma unui accident rutier produs de un şofer băut.
Potrivit poliţiştilor, un bărbat de 31 de ani, din Dioşti, s-a răsturnat cu un autoturism pe o stradă din localitate, lovind un pieton şi un stâlp de electricitate, care a fost doborât la pământ.
În urma impactului, pietonul, un bărbat de 62 de ani, din Dioşti, care s-ar fi aflat pe marginea drumului public, a decedat.
De asemenea, conducătorul autoturismului a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând faptul că acesta avea o concentraţie de 0,61 mg/l alcool pur în aerul expirat.
„Cel în cauză a fost transportat la spital pentru prelevarea de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei. Poliţiştii continuă cercetările în acest caz în vederea lămuririi împrejurărilor în care s-a produs accidentul şi a dispunerii măsurilor legale, fiind întocmit un dosar penal pentru comiterea infracţiunilor de ucidere din culpă şi conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Dolj, Mihaela Sadoveanu.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 11:27 - Trei coliere de aur de peste 300 de grame şi vechi de 3000 de ani, descoperite în Prahova
- 11:04 - Ploi torențiale și vijelii în mai multe județe
- 10:24 - Statul le-a cerut banii pe alocație înapoi, după ce le-a murit copilul!
Urmărește știrile Realitatea de Mehedinti și pe Google News














